![ΛΕΡΟΣ ΔΙΑΣΩΣΗ ΠΑΝΤΕΛΙ 05-02-2023](/media/images/2023/02/07/ROLL_%CE%9B%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%A3_%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%A9%CE%A3%CE%97_%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%99_05-02-2.2e16d0ba.fill-900x400.jpg)
Συνέχεια ενημέρωσης:
Αναφορικά με την επιχείρηση έρευνας και διάσωσης αγνοούμενων αλλοδαπών, στη θαλάσσια περιοχή Παντελίου νοτιοανατολικά ν. Λέρου, που ξεκίνησε υπό τον συντονισμό του Ε.Κ.Σ.Ε.Δ./Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. την 05.02.2023, από την προανακριτική διαδικασία που διενεργήθηκε από στελέχη της Λιμενικής Αρχής Λέρου, προέκυψε η εμπλοκή ενός 17χρονου αλλοδαπού, καθώς και ενός 30χρονου αλλοδαπού, που επέβαιναν στη λέμβο που τους μετέφεραν.
Οι ανωτέρω αλλοδαποί συνελήφθησαν για παραβάσεις των άρθρων, 29 Ν.4251/14 (διευκόλυνση εισόδου στο ελληνικό έδαφος πολιτών τρίτων χωρών χωρίς να υποβληθούν στον προβλεπόμενο έλεγχο), 30 Ν.4251/14 (υποχρεώσεις μεταφορέων-κυρώσεις), 83 Ν. 3386/05 (παράνομη είσοδος), 277 Π.Κ. (πρόκληση ναυαγίου), 306 Π.Κ. (έκθεση ζωής σε κίνδυνο) και 302 Π.Κ. (ανθρωποκτονία από αμέλεια).