![καπνικά Ηράκλειο 26-11-2023](/media/images/2023/11/26/%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF_26-11-2023_KVlXWbF.original.jpg)
Στη σύλληψη ενός 36χρονου αλλοδαπού προέβησαν, τις βραδινές ώρες χθες, στελέχη της Περιφερειακής Ομάδας Δίωξης Ναρκωτικών του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ηρακλείου για παράβαση του ν. 2960/01 “Εθνικός Τελωνειακός Κώδικας”.
Ειδικότερα, κατόπιν αξιοποίησης πληροφοριών, εντοπίστηκε ο 36χρονος να εισέρχεται σε Ι.Χ.Ε. όχημα και αφού ακινητοποιήθηκε, σε διενεργηθέντα έλεγχο εντός του οχήματος βρέθηκαν και κατασχέθηκαν, στερούμενα στο σύνολο τους τελωνειακού ελέγχου και σήμανσης τα κάτωθι:
-δύο χιλιάδες πεντακόσια πακέτα (2.500) τσιγάρα, διαφόρων επωνυμιών και
-πεντακόσιες (500) συσκευασίες καπνού, διαφόρων επωνυμιών.
Από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου που διενεργεί την προανάκριση κατασχέθηκε και το Ι.Χ.Ε. όχημα, ενώ όλα τα κατασχεθέντα πρόκειται να παραδοθούν στο Τελωνείο Ηρακλείου.