![ΑΙ ΠΠΛΣ 920](/media/images/2023/08/21/%CE%91%CE%99_%CE%A0%CE%A0%CE%9B%CE%A3_920.2e16d0ba.fill-900x400.jpg)
Πρωινές ώρες σήμερα, Περιπολικό Πλοίο Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. το οποίο βρισκόταν σε προγραμματισμένη περιπολία, εντόπισε στη θαλάσσια περιοχή βορειοδυτικά ν. Σύμης, πνευστή λέμβο, με ικανό αριθμό αλλοδαπών επιβαινόντων.
Το πλήρωμα του Περιπολικού Πλοίου Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. προέβη στην ασφαλή περισυλλογή και διάσωση σαράντα (40) αλλοδαπών, οι οποίοι μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στον λιμένα Σύμης.
Προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Σύμης, ενώ η πνευστή λέμβος βυθίστηκε.