![ΣΑΜΟΣ_1](/media/images/2023/08/31/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-08-31_13-36-29-070.original.jpg)
Πρωινές ώρες σήμερα, Περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. εντόπισε στη θαλάσσια περιοχή βόρεια ν. Σάμου, πλησίον του οικισμού «Κοκκάρι», ακινητοποιημένη λέμβο με ικανό αριθμό επιβαινόντων.
Το ανωτέρω Περιπολικό σκάφος προέβη στην περισυλλογή τριάντα (30) αλλοδαπών (17 άνδρες, 2 γυναίκες, 10 αγόρια, 1 κορίτσι), όλους καλά στην υγεία τους και τους μετέφερε με ασφάλεια στον λιμένα Μαλαγαρίου ν. Σάμου. Στη συνέχεια παραδόθηκαν σε στελέχη της Αστυνομικής Διεύθυνσης και μεταφέρθηκαν σε Κλειστή Ελεγχόμενη Δομή Σάμου. Η λέμβος στην οποία επέβαιναν οι ανωτέρω αλλοδαποί καταστράφηκε.
Προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Σάμου.